Dostaňte se živí z tropického ostrova, který obývají ozbrojení žoldnéři, mutanti a mnoho dalšího ! První díl Far Cry se dostal do srdcí mnoha hráčů a dal základ pro vytvoření dalších dílů série.

Nejprve k příběhu a pointě celé hry. Píše se rok 2020. Dostáváte se do kůže Jacka Carvera, bývalého vojáka, nyní už nájemného kapitána lodi Medusa v jižním Pacifiku. Jednoho dne dostane nabídku od nádherné reportérky Valerie. Ta ho požádá, aby jí odvezl na ,,opuštěným,, ostrovům, kde chce nafotit fotografie pevností z druhé světové války. Jack nabídku příjme a vydávají se společně k ostrovům. Když dorazí k cíli, Valerie loď opouští, ale než Jack stačí místo opustit, z džungle ostrova vyběhnou žoldnéři s RPGčkem a vyhodí Jackovu loď do vzduchu. Zázrakem přežije a probírá se v jedné z pevností, ale bez Valerie. Naštěstí nalezne PDA a spojí se Doylem, který ho informuje o tom, že Valerie není reportérka, ale členka CIA, stejně jako sám Doyle. Vaším úkolem je nyní zachránit Valerii a vyváznout z ostrova živí. Ostrov je ale nejen plný vycvičených žoldnéřů, ale i geneticky upravených zvířat, tzv. mutantů, a vojáků, tzv. supervojáků. Příběh není bůh ví jak originální., ale pravda je, že se spíše pomalu rozjíždí a vyvrcholení stojí za to !


Hned po příběhu se dostáváme k tomu, co se stalo tak vyjímečným pro Far Cry. Tím hlavním jsou otevřené mise, při kterých musíte taktizovat a promýšlet si postup dál. Nerozvážným postupem kupředu si možná tak vysloužíte kulku, jak říkají žoldnéři na ostrově : ,,Přímo mezi oči šmejde !,, . Umělá inteligence nepřátel je totiž nadprůměrná a obtížnost hry je i na snadnou pro novodobé hráče výzvou ! A to jsem nezmínil to, že často jsou Checkpointy od sebe nemálo vzdálené, takže pokud nemáte rádi alespoň trochu výzvy, radši hru nehrajte, jinak si vysloužíte maximálně týden rozklepaní v nemocnici. Jak jsem zmiňoval, mise jsou otevřené a odehrávají se na jednotlivých rozlehlých mapách (podobně jako to např. funguje u Operace Flashpoint). Na nich se můžete i rychle pohybovat díky mnoha vozidlům, mezi které patří auta, lodě, rogala... nebo třeba i vysokozdvižné vozíky.


Mapy sami o sobě vypadají úchvatně, jsou živé, plné zvěře, kterou jde mimochodem také nemilostdně zastřelit, a díky grafickému kabátku jde o pastvu pro oči. Když jde o akční hru, pochopitelně zde nalezneme nemalí výběr zbraní, od mačety a pistole, přes samopaly a kulomety, až k odstřelovačce nebo RPG. K tomu většina zbraní má i např. granátomet nebo různé palebné režimy. Mezi zajímavé prvky patří například to, že vaše únava po sprintu má vliv na vaši výdrž pod vodou, jelikož máte málo kyslíku nebo klasické retro prvky jako sbírání barevných karet k otevření dveří. Grafické zpracování je úchavné, jelikož hra běží na prvním CryEnginu, na kterém později běžel i Crysis. Zeleně zbarvené tropické ostrovy, se kterých se ční vysoké palmy, vytahují se výrazné pláže v kombinaci s průzračně čistým mořem... jednoduše nádhera. Stejně tak mě mile potěšila pokročilá fyzika, která měla dopad hlavně na jízdní model. Hůř jsou na tom ale bugy, kterých je nemálo a bez patchů vám mohou v nepříjemných situacích pěkně zatopit. Ozvučení hry bylo povedené a hudba se hraním ladila. 


Český dabing ve hře je průměrný. Ze začátku se dabing hlavní postavy může zdát nesympatický, ale časem se na to dá zvyknout. Nejhůře s dabingem jsou na tom asi Cutscény, do kterých dabing vůbec nepasoval, a pusy se otvíraly na prázdno, jinak nic co by se dalo vytknout.


Co říci na závěr ? Jde jednoduše o legendu, která jen tak neomrzí a její základ zůstane v sérii Far Cry ještě dlouho ! Co ale novější PC zamrzí ? Hra má problémy především s instalací na 64.bitové systémy... 


HODNOCENÍ :
8/10


Hodnocení :

8/10

Slovenský dabing

Včetně českého dabingu získala hra i oficiální slovenskou lokalizaci. 

Film Far Cry (2008)

Podle videohry byl natočen i stejnojmenný film Far Cry, pod vedením německého nezávyslého režiséra Uweho Bolla, který je mnohými považován za nejhoršího režiséra vůbec. Má na svědomí extrémní propadáky jako např. BloodRayne nebo Alone in the Dark, za které byl také dvakrát nominován na Zlatou malinu za nejhoršího režiséra, a získal jí třikrát za film Postal, Tunelové krysy a Ve jménu krále. Na poměry kvality jeho režirovaných filmů dopadl Far Cry docela dobře, nicméně jde o špatné béčko. Film si ale své fanoušky i přes to našel, posuďte film sami :

Daniel Holman Hry s CZ dabingem 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky